Jak przebiega budowa domów?

Budowa domu, niezależnie od okolicy, w której zostaje wykonana inwestycja, składa się z bardzo podobnych etapów. Ważna jest właściwa realizacja każdego z punktów, aby spełnić normy budowlane i w przyszłości móc bez przeszkód cieszyć się wymarzonym domem.

Pierwszy etap to oczywiście sprawy formalne, wykonywane na długo przed rozpoczęciem robót budowlanych. Tutaj trzeba dokonać wyboru projektu, skompletować dokumentację, a następnie wystąpić o pozwolenie na budowę i uregulować wszelkie formalności.

Drugi etap to prace ziemne i stan zero. Budynek jeszcze nie zaczyna się piąć w górę, ale teren już zaczyna być zagospodarowany. Ogradzamy działkę, a geodeta zajmuje się tyczeniem budynku. Później robimy wykopy i wykonujemy fundamenty razem z posadzką.

Kolejny, trzeci już etap, to stan surowy – tutaj budynek już zaczyna rosnąć. Murujemy ściany, kominy, konstruujemy stropy, schody, wznosimy konstrukcję dachową. Ogólnie rzecz biorąc na tym etapie tworzymy całą bryłę domu. Po tym etapie mamy stworzony obiekt wraz z gotowym poszyciem dachu, oknami, drzwiami i bramą garażową.

Przechodzimy do czwartego etapu. Jest to doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Po zakończeniu tego etapu budynek będzie zaopatrzony we wszystkie potrzebne instalacje, a ściany będą przygotowane do malowania. Jest to stan w jakim budynek lub mieszkania są oddawane w ręce klientów przez deweloperów.

W trakcie ostatniego, piątego etapu wykonujemy wszystkie prace, mające nadać domowi finalnego charakteru. Wewnątrz układane są wszystkie okładziny takie jak kafle i panele. Ściany są malowane, instalowane są urządzenia sanitarne, osprzęt elektryczny oraz inne wyposażenie budynku. Po zakończeniu tego etapu obiekt jest gotowy do zamieszkania. W Twojej gestii pozostanie tylko umeblowanie nowego domu.

Ostatni etap budowy domu to powrót do spraw formalnych, papierkowych. Teraz oddajemy budynek do użytkowania, podpisujemy odpowiednie protokoły odbioru i przekazujemy Ci całą dokumentację związaną z realizacją. Później? Później możesz już po prostu zamieszkać w swoim nowym domu.